yeni site için yapılması gerekenler

Yeni Site İçin Yapılması Gerekenler

Günde yüzlerce alan adı alındığını biliyor muydunuz? Bu alan adları ile her yeni günde yeni bir proje ile internet ortamına katılan fazlasıyla insan vardır. Peki bu insanların yüzde kaçı bu işte devam edebiliyor sizce? Ben söyleyeyim her 10 kişiden 2 veye 3 tanesi kurduğu proje üzerinde ilerleyebiliyor. Çünkü çoğu insan sabırsız olduğundan dolayı o kadar içerik giriyorum giren olmuyor diyerek ümitsizliğe kapılıp bu işteki projesine son veriyor. Aslın da bu projedeki adımları doğru ve sağlam şekilde yapsalar zamanla ziyaretçilerin geleceğini görecekler. Bu olayı bir yeni açılan işletmeye benzetebilirsiniz, yeni açılan işletmeler ilk zamanlarda kazanç ve ziyaretçi sağlayamaz. Zaman içerisinde kendini göstererek yavaş yavaş işler yoluna girilir. Bu olayda aynı bu örnek gibidir, yeni siteler için emek, çaba ve zaman kriteri önemlidir. Peki bu çaba içerisinde neler yapacağız sorusuna karşılık yeni site için yapılması gerekenler listesini sizinle paylaşacağım.

Yeni Site İçin Yapılması Gerekenler

Yeni site için yapılması gerekenler adımlar sayesinde kuracağınız sitenin temel ayarlarını ve gelişmiş ayarlarına göz atacaksınız. Burada sitenizi google arama motoruna kayıt etmek gibi bir kaç temel adımları ele alacağız. Sırasıyla paylaştığım adımları inceleyelim.

Site Adresini Google Arama Motoruna Kaydetmek

Her şeyden önce açtığımız siteyi google arama motorunda index alabilmesini sağlamak için ilk önce google’ye bunu bildirmemi lazım. Eğer alan adını google’ye kayıt yaptırmadan yazılarınızı paylaşırsanız bu yazılar arama motorunda gözükmez. Google’ye site nasıl kaydedilir? 

İlk önce arama motoruna “google add url” yazarak googlenin kendi sitesinden bu kaydı gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayınız ki kayıt yaptırdığınız an direk arama motoruna düşmez, bir iki gün bekleyin güncellenerek arama motoruna siteniz eklenir.

Google analytics Kayıtı Yapmak

Google Analytics bizlere sitemizin ziyaretçi konusunda neredeyse her alanda bilgi verebiliyor. Google Analytics sitemize günde ne kadar ziyaretçi geldi? Gelen ziyaretçiler hangi anahtar kelimeleri aratarak siteye ulaştı? Yer sağlayıcıları gibi bir çok bilgiyi sunmaktadır. Google Analytics Sitemize Nasıl Bağlarız?

Google Analytics’e kayıt olmak oldukça kolaydır, yapmanız gereken Google Analytics web sitesine girerek google hesabınızla kaydolun ve web adresinizi ekleyin. Ekleme işleminden sonra web sitesinin sizin adınıza olduğuna emin olmak için sizlere doğrulama yöntemleri sunacaktır. Burada istediğiniz doğrulama yöntemini kullanarak sitenizi google analytics’e bağlayabilirsiniz.

Sitemap Haritanızı Gönderin

Yeni site için yapılması gerekenler adımlar içerisinde bir web sitesinin index alabilmesi için olmazsa olmaz şartı sitemap haritası oluşturmak ve bunu google’ye göndermektir. Sitemap haritası yazdığımız yazıların resimlerin bütün içeriklerin url’sini bulundurduğu xml uzantılı dosyadır. Sitemap haritası oluşturmak günümüzde oldukça basittir. WordPress tabanlı sitelerde sitemap eklentilerini indirip kurarak basit bir şekilde sitemap haritasınızı oluşturabilirsiniz.

Oluşturduğumuz sitemap haritasını Google’ye nasıl Göndeririz? 

Oluşturulan sitemap haritasını google’ye bildirmek için google’nin webmasters tools aracını kullanmalıyız. Google webmasters tools sitesine giriş yaparak sitemizi ekliyoruz. Eklenilen site onaylandıktan sonra, sol menüde yer alan tarama kategorisinin altında bulunan “Site haritaları” sekmesine tıklıyoruz. Bu sayfada sağ üste bulunan “SITE HARITASI EKLEME/TEST ETME” butonuna tıklayarak oluşturduğumuz xml uzantılı sitemap haritasının url’sini buraya yazarak gönder diyoruz. Eğer bir hata yok ise 1 dakkika sonra sayfayı yenileyerek durumu kontrol edebilirsiniz.

Robots.txt Oluşturmak

Robots.txt dosyasının önemi, google’nin tarama botları sitemize geldiğinde ilk olarak bu dosyayı tararlar. Bu metin dosyasında sitemizin hangi içerikleri indexleneceği hangi içerik, ortam, kategorilerin indexlenmemesini gerektiğini ayarlarız. Bu sebeple bu dosyayı oluşturmak oldukça önemlidir, yanlış bir komut ile googlenin botlarını sitenize ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarını Oluşturmak

Web sitenizin facebook, twitter, instagram gibi popüler olarak görülen sosyal medya hesaplarını oluşturmalısınız. Bu hesaplar da sitenizde yazdığınız yazıları paylaşarak daha çok kitlelere ulaştırabilirsiniz. Ancak bunu fazla yapmaktan kaçınız, spama girebilir. Aynı zamanda oluşturulan sosyal medya hesaplarına web adresinizi eklemeyi unutmayınız.

Tamamen Özgün İçerikler Ekleyin

Sitenizin temel ayarlarını yaptıktan sonra geriye kalan işlem içerik eklemektir. İçerik eklemekteki en önemli nokta eklediğiniz makalelerin özgün olmasıdır. Özgün olmayan yazıları sitenizde paylaştığınızda bunun yararından çok sitenize zararı olur. Bu sebeple özgün içerik girmeye odaklanın, özgün içerik sayesinde google’de daha iyi yerlere geleceğinizden emin olabilirsiniz.

Bu işlemleri yaparak zaman içerisinde web sitenizden para kazanma yolunda ilerleyebilirsiniz. Peki bir web sitesinden nasıl para kazanılır? Sorusunu soruyorsanız bu konuda yazdığım blog açarak para kazanma adlı makalemi okuyabilirsiniz.

 

 

Yazar Hakkında
Toplam 25 yazı
Hakan Yılmaz
Hakan Yılmaz
Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans bölümünde lisans öğrencisiyim. Amacım her türlü bilgiyi sizlere özgün bir makale şeklinde sunmaktır. Daha fazla bilgi için hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar (2 yorum)
Mobil Merkezim
Mobil Merkezim Cevapla
- 13:36

Her Blogger’ın bilmesi gereken ana bilgiler. Bir not da ben eklemek isterim:
– Her içerik girdiğinizde Search Console’dan Google Gibi Getir yapmanızı tavsiye ederim. Böylelikle yazınızı indexletebileceğiniz en kısa zamanda indexletirsiniz…

    Hakan Yılmaz
    Hakan Yılmaz Cevapla
    - 19:09

    Google webmaster forumunda bir google çalışanı bu işlemi yazılarınızı indexletmek için kullanmayın demişti o gündür doğal olarak index almasını bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara