Wordpress nedir, wordpress ne amaçla kullanılır, wordpress kullanım amaçları

WordPress Nedir? Sıfırdan Anlatım

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere şahsım olarakta çok sevdiğim wordpress’i ele alarak wordpress nedir, ne amaçlar doğrultusunda kullanılır gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz baştan sonra detaylı bir anlatım yapacağım.

Profesyonel, tecrübeli ve alanında uzman olan kişilere ekonomik fiyatlar ile wordpress sitenizi rahatlıkla yaptırabilirsiniz. SadeceON sizler için en kaliteli wordpress hizmetlerini bir araya getiriyor. WordPress site kurulumu dışında, tema tasarımı ve düzenleme gibi destek hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. https://www.sadeceon.com/categories/programlama- teknoloji/wordpress-site-kurulumu linkinden SadeceON güvencesinde sitenizi yaptırmanın tadını çıkarın! Hem kaliteli hizmet hem de güvenli alışveriş için SadeceON’a gelin ve fırsatları kaçırmayın!

WordPress Tarihi Nedir ?

Worpress nedir sorusunu basit olarak ilk önce tanımlarsak eğeri wordpress 2003 yıllarında çıkarılmış bir cms sistemidir. Cms sisteminin anlamı ise, CMS(Content Management System) türkçe anlamı ile içerik yönetim sistemidir. 2003 yılında çıkarılan bu sistem zaman içerisinde bir grup altında birleşerek yazılım olarak oldukça ilerledi ve bugün ki hallerine kadar getirildi. Burada en önemli etken ise, bu yazılım çıkarıldığı tarihten itibaren hiçbir ücret istenmeden kullanıcılara ücretsiz bir şekilde sunuldu. Düşünün ki, çok uğraşılmış olan bu sisteme hiçbir ücret ödemeden sahip olabiliyorsunuz bana göre bu muhteşem bi fırsat, bundan dolayı da wordpress’i çok severim. Çoğu kullanıcı bunun farkında değil ama isteseler bu sistemi ücretli olarak da sunabilirlerdi. Eminim ki yine kullanımı oldukça popüler olacaktı çünkü çoğu web site sahiplerine kod yazdırmadan web sitesi yönetme imkanı sunuyor.

WordPress Nedir? Neden Kullanılır?

Şimdiye kadar wordpress nedir, sunuş tarihinden günümüzdeki haline kadar olan gelişimleri söyledik. Şimdi ise biraz da terimsel olarak yaklaşalım. WordPress yazılımı günümüzde çok tercih edilen php yazılım dili ile kodlanmıştır. Php ile kodlanmasının bir güzel yanı ise kendimiz ek olarak yazılıma bir şeyler katabiliyoruz. Anlatmak istediğim kilitli kod sistemi olmaması aslında bu geliştiriciler açısından büyük öneme sahip. WordPress’in içerisinde eklentiler kısmında bir çok geliştiricinin bileşenleri mevcut. Bunları geliştiriciler kodlayarak wordpress bünyesine katıyor ve bizlere de indirme kullanma kısmı düşüyor.

WordPress’in neden bu kadar popüler olduğunu hiç düşündünüz mü? Büyük ihtimal düşünmediniz ama ben size bunun nedenini söyleyeyim.

WordPress sisteminin içerisi oldukça geniştir ki, her kullanıcıya yüzlerce ücretsiz tema desteği bile sağlayabiliyor. Cms panelinde göreceksiniz ki her şey sadece bir buton ile yönetilebiliyor. WordPress’in bu kadar popüler olmasının bana göre 2 sebebi var, birincisi içerisindeki panel sayesinde bütün işlerimizi oldukça kolay yönetilme imkanımızı sağlayabilmesi, ikincisi bu hizmetin tamamen ücretsiz sunulmasıdır.

WordPress Nerelerde Kullanılır?

Aslında günümüzde o kadar geliştirildi ki, eskiden blog sahiplerini açısından kullanımı oldukça yüksekti. Ama teknolojinin bu kadar hızlı ilerlemesi sayesinde artık wordpress bırakın blog içeriğini oyun, video içerikli portallar(dizi, film) aklına gelebilecek çoğu içerikli site sahipleri tarafından kullanılabiliyor. Şunu da eklemeliyim ki bir blog yazarı olarak ben de dahil bu sistemi kullanmaktayım.

Kendi açımdan neden wordpress kullandığımı şöyle açıklamalıyım ki, wordpress destekli oldukta güzel temalar mevcut, diğer nedenler olarak ise paneli oldukça hoş ve basit düzeydedir. Hiçbir kod yazılımı dahi olmayan insan bile bir web sitesi sahibi olabilir. Buna örnek olarak günümüzde çoğu blog yazarlarının kod bilgisi olmadığı açıkca bilinmektedir. İşte bu noktada wordrpress’in eşsiz güzelliğini ortaya çıkarmaktadır.

WordPress Özellikleri;

Güncelleme Desteği;

WordPress her yeni sürümünde ki hata ve eksikleri dikkate alarak önemine göre hızlı bir güncelleme getirerek bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefler. WordPress güncellemelerini paneliniz de bildiri olarak görebilirsiniz. Bu noktada sizlere bir tavsiyemi belirtmek isterim ki, gelen güncellemelerden önce sitenizin yedeğini almayı unutmayınız. Ben her zaman yedek dosyamı alırım çünkü o kadar emeğim mevcut riske girmeye hiç gerek yok. Bu tamamen benim kendi tavsiyemdir mutlaka yapmalısınız diye bir düşünceye sahip olmanız gerekmiyor.

Güvenlik Duvarı;

Bu kadar iyi bir içerik yönetim sistemine sahip olan sistemin güvenliğide oldukça önemlidir. WordPress’te ise bu durum oldukça önemlidir. WordPress’in güvenlik duvarları oldukça kalitelidir. Herhangi bir saldırıda sizlere korumayı amaçlar. Zaten bir açık olsa dahi bu açığı hızlı bir güncelleme ile kapatır ve bizlere güvence altına almaya devam eder.

Sunulan Temalar;

Gel gelelim can noktasına, wordpress kullanıcılarına yüzlerce temayı ücretsiz bir şekilde sunmaktadır. Dilediğiniz gibi sevmediğiniz temaları değiştirebilirsiniz. Günümüz de gelişmiş tasarım ve ayarları optimize edilerek kodlanmış ücretli temalar da mevcuttur. Doğruyu söylemek gerekirse wordpress’in ücretsiz olarak sunduğu temalar bana göre pek fazla güzel değildir. Benim tercihim o yüzden hep ücretli temalardan yana olmuştur çünkü ücretli temalar hem tasarım kalitesi açısından hem de seo açısından oldukça artı yanlıdır.

Sunulan Eklentiler;

WordPress içerisinde yüzlerce ücretsiz eklenti de mevcuttur. Eklentilerin kullanımı web sitesi yönetme aşamasında işimizi oldukça kolaylaştırır. Buna örnek verirsek, bir makale yazıyorsunuz bu makalenin arama motorları açısından kalitesi nasıl eksikleri neler gibi durumlara bakabiliyorsunuz bu sadece bir örnek aklınıza gelebilecek çoğu eklenti wordpress bünyesi içerisinde mevcut. Şunu da demeliyim ki bazı eklentiler içerisinde ek ücretler isteyebilir.

 

 

 

Yazar Hakkında
Toplam 25 yazı
Hakan Yılmaz
Hakan Yılmaz
Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans bölümünde lisans öğrencisiyim. Amacım her türlü bilgiyi sizlere özgün bir makale şeklinde sunmaktır. Daha fazla bilgi için hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara