wordpress nasıl kurulur

WordPress Nasıl Kurulur? Detaylı Anlatım

Merhaba arkadaşlar bir önceki konumda wordpress nedir ve ne amaçlarla kullandığını bu konumda paylaşmıştım. Şimdi ise sizlere wordpress nasıl kurulur? sorusunun cevabını detaylı olarak sizlere aktaracağım. Öncelikle kurulum için bir adet alan adı ve bu alan adını barındırmak için hostinginiz olması gerekmektedir. Bunları almış olduğunuzu varsayarak detaylı bir şekilde wordpress nasıl kurulur sorusunu anlatmaya başlıyorum.

WordPress Nasıl Kurulur? 

Öncelikle kuruluma başlamadan önce sunucuya dosyalarımızı aktaracağımız bir FTP programı gerekmektedir. Sizlere en çok kullanılan ftp programı olarak Filezilla’yı öneririm. Google arama motoruna filezilla indir yazarak bilgisayarınıza bu programı indirip kurunuz. Kurduktan sonra ise diğer işleme geçmeliyiz programı bir sonraki aşamada kullanacağız.

Şimdi ise wordpress dosyalarını bilgisayarımıza indirmemiz gerekiyor. Bu işlemde sizlere tavsiyem wordpress dosyalarını wordpress’in kendi sitesinden indirmeye çalışın. Çünkü orada en güncel sürüm bulunmaktadır. WordPress’in gerçek sitesi aşağıdaki resimde ki adrestir.

wordpressorg

 

İndirdiğimiz winrar dosyasını rardan çıkararak klasör haline getiriyoruz. Şimdi ise bu dosyaları ftp üzerinden sunucumuza atacağız. Kurulum yaptığımız Filezilla programını  açıyoruz. Burada sunucumuza giriş için bazı bilgileri isteyecektir.

Ftp İle Sunucumuza Dosyaları Aktarma

filezillagiris

Sunucu adresine ftp.sitenizinadi.com şeklinde sunucu adresimizi yazıyoruz. Burada kullanıcı adı ve şifreniz cpanele giriş bilgileridir. Eğer giriş bilgilerinizi bilmiyorsanız hosting aldığınız zaman mailinize ftp bilgileriniz gönderilir, mail kutunuza bakarak gönderilen eski postalara inerek bilgilerinizi bulabilirsiniz. Eğer oradan da silmiş iseniz hosting firmasına ulaşın ve onlar size yardımcı olacaktır. Bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra ise ekrana sunucudaki ana dosyalarınız gözükecektir.

Burada “public_html” klasörünü buluyoruz ve içine indirdiğimiz wordpress dosyalarını toplu seçip içerisine sürüklüyoruz. Aktarım işlemi bittikten sonra ise geriye bir veritabanı açmak ve ona kullanıcı eklemek kalıyor. Bu işlemi yapmak için cpanel’e giriş yapıyoruz.

Veritabanı ve Kullanıcı Oluşturmak

Cpanele giriş yapmayı bilmiyorsanız google url kısmına “www.sitenizinadi.com:2083” yazıyoruz. Burada karşımıza aşağıdaki gibi cpanele giriş ekranı çıkacaktır. Buradan bilgileriniz ile cpanele giriş yapıyoruz.

cpanelgiriş

 

Giriş yaptıktan sonra “Veritabanları” başlığına geliyoruz ve “MYSQL Veritabanları” sekmesine tıklıyoruz. Burada yeni veri tabanı oluştur seçeneği ile kendimize yeni bir MYSQL veritabanı oluşturuyoruz. İşlem burada bitmiyor, hemen aynı sekmede alt kısımda MYSQL “Yeni Kulllanıcı Oluştur” kısmından kendimize yeni bir kullanıcı oluşturuyoruz. Burada son işlem ise oluşturduğumuz veitabanına kullanıcı eklemek kalıyor. Aynı sayfada MYSQL “Veritabanına kullanıcı ekle” seçeneği ile oluşturduğumuz veritabanını seçerek aynı şekilde oluşturduğumuz kullanıcıyı seçerek ekle diyoruz ve tüm yetkilere tik koyuyoruz ve cpaneldeki işlemimiz burada bitiyor.

mysql

 

Kurulum Aşaması

Şimdi ise google url kısmına sitemizin adresini yazıyoruz ve karşımıza kurulum başlangıcı ekranı gelecektir. Burada “Başlayalım” Butonuna basarak wordpress kurulum işlemine devam edelim. Şimdi ise bir önceki işlemlerde kurduğumuz veri tabanı ve kullanıcı ile şifresi istenmektedir buraları eksiksiz doğru bir şekilde dolduralım.

 

wordpresskurulum

Yer alan bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra gönder butonu ile diğer aşamaya geçiyoruz burada ise bizden site başlığı ve wordpress’e giriş için bir kullanıcı oluşturmamız isteniyor. Burada site başlığına sitenizin başlığını girdikten sonra, oluşturacağınız kullanıcı ve şifre wordpress paneline girmeye yardımcı olacaktır.

Kurulumu bitirdikten sonra sitenize bir daha ki girişlerde url kısmına “www.siteadınız.com/wp-admin” yazarak sitenizin wordpress giriş paneline ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 25 yazı
Hakan Yılmaz
Hakan Yılmaz
Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans bölümünde lisans öğrencisiyim. Amacım her türlü bilgiyi sizlere özgün bir makale şeklinde sunmaktır. Daha fazla bilgi için hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar (2 yorum)
Türkiye
Türkiye Cevapla
- 12:50

Bu bilgiler için teşekkürler

    Hakan Yılmaz
    Hakan Yılmaz Cevapla
    - 13:28

    Yorumunuz için teşekkür ederiz, kurulum esnasında yaşadığınız sorunları bizimle paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışırız,
    İyi Çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara