wordpress kalıcı bağlantı ayarları nasıl olmalıdır?

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarı

Yeni bir blog kurdunuz ve wordpress alt yapısını kullanıyorsanız o zaman bu noktaya dikkat etmeliyiz. Yeni kurulan wordpress işleminde wordpress’in varsayılan kalıcı bağlantı ayarı seo alanında oldukça zayıftır ve google sıralamasında önemli rol oynar. Belirttiğimiz wordpress kalıcı bağlantı ayarı nasıl nedir nasıl değiştirilir sorularına bir göz atıp cevaplayalım.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarı Nedir?

Kalıcı bağlantı terimi aslında bir nevi bulunduğumuz sitenin url yapısıdır. Örnek verirsek şuan bulunduğunuz sayfanın kalıcı bağlantı adresi “wordpress-kalici-baglanti-ayari” şeklindedir. Google algoritmasında oldukça önemli bir etken olmaya devam ediyor. Eğer yeni bir blog kurup wordpress alt yapısını kullanıma geçtiyseniz wordpress kalıcı bağlantı ayarınız bu şeklinde olmayabilir. Sebebi ise wordpress’in varsayılan kalıcı bağlantı ayarı farklı şekildedir.

Örnek verirsek aşağıdaki link yeni kurulan bir blog sitesinin varsayılan kalıcı bağlantı ayarıdır;

“Http: //www.sitenizinadı.com/ p = 123”

Şuan ki bulunduğunuz blogun url yapısına bakarsanız aradaki farkı anlayacaksınız. O yüzden varsayılan kalıcı bağlantı ayarı aslında google sıralamasında önemli bir yere sahip. Bu yüzden sizlere wordpress kalıcı bağlantı ayarının nasıl değiştireceğimizi göstereceğim.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarı Nasıl Değiştirilir?

Öncelikle sitenizin wordpress paneline kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapıyoruz. Şimdi ise panelde bulunan “ayarlar” kısmına tıklayıp açılan alt menülerden “Kalıcı bağlantılar” sekmesine tıklıyoruz. Resimde görüldüğü gibi bir ekran karşınıza çıkacaktır.

kalıcıbağlantıayari

 Seçeneklerin en başında yer alan “düz” sekmesi wordpress’in varsayılan kalıcı bağlantı ayarıdır, muhtemelen sizde bu seçenek seçili durumdadır. Aslında “düz” sekmesinde url yapısının standart hali gösterilmiştir. Uzantıda yer alan “p” bizlere sayfa numarasını göstermektedir, ardından gelen “=123” ise sayfa numarasını söylemektedir. Burada yer alan 123 rakamı tamamen örneklemedir. Siz yazınızı paylaştığınızda 1’den başlayarak yükselmeye devam ederek bu sayı her paylaşımda artar. Kısacası bu sekme wordpress’in ele aldığı varsayılan ayardır, bu seçenekte oluşturduğunuz her yazı için bir numara verilip paylaşılmaktadır.

İkinci sekmede yer alan “Gün ve isim” sekmesinde ise paylaşılan yazının ilk önce yılını, ardından ay ve gün gelmekte ve son olarak yazının adı bulunmaktadır. Bu seçenek aslında yıllardır faaliyet gösteren büyük ölçekte arşiv bulunduran web siteleri için popüler olarak seçilmektedir.

Bir diğer üçüncü sekme olan “Ay ve isim” ise yukarıdaki ikinci sekmeye oldukça benzerdir. Burada yer alan fark ise sadece gün tarihinin olmamasıdır, geriye kalan yıl, ay ve yazının ismi gelir. Bu sekme de aylık olarak arşiv içeren portal siteleri için tercih edilmektedir.

Diğer aşama olan “Sayısal” kapsamında yazılarımıza sayı vermektedir. Bu sekmenin kullanıldığını açıkçası denk gelmedim.

Gel gelelim “Yazı İsmi” sekmesine, genellikle çoğu kitlenin kullandığı bu seçenek oluşturduğumuz yer yazı için bir isim oluşturur. Bu sekmede hiç gün tarih kısacası rakam yer almaması oldukça kullanılmaya teşvik ediyor. Ben kendi web sitemde bu seçeneği kullanmaktayım çünkü oldukça basit ve ideal bir uzantıya sahip gözüküyor. Size önerebileceğim wordpress kalıcı bağlantı ayarı bu seçenektir.

Son aşamada yer alan özel yapı ile kendi kalıcı bağlantı ayarlarımızı oluşturabilirsiniz. Bu tamamen sizin seçiminize ve beğeninize kalmış bir şeydir. Burada yer alan etiketleri incelersek;

Özel Yapı Etiketleri

“%yıl%” Uzantıya sayı biçiminde yıl seçeneği ekler.

“% Monthnum%” Uzantıya içeriğin paylaşıldığı tarihteki ayı sayı biçiminde ekler.

“%gün%” Uzantıya içeriğin paylaşıldığı tarihteki günü sayı biçiminde ekler.

“%hour%” Uzantıya içeriğin paylaşıldığı tarihteki saati sayı biçiminde ekler.

“%minute%” Uzantıya içeriğin paylaşıldığı tarihteki dakikayı sayı biçiminde ekler.

“%second%” Uzantıya içeriğin paylaşıldığı tarihteki saniyeyi sayı biçiminde ekler.

“%post_id%” Uzantıya içeriğin ıd’sini ekler.

“%posta adı%” Uzantıya içeriğin başlığını yazı olarak ekler. Şuanda ki bulunduğunuz sitedeki uzantı gibi.

“%kategori%” Uzantıya içeriğin seçilmiş olduğu kategorisini ekler.

“%author%” Uzantıya içeriğin yazar ismini ekler.

ÖNEMLİ: Önemli bir noktaya değinmek istiyorum, uzun zamandır kullandığınız kalıcı bağlantı ayarını değiştirip başka bir wordpress kalıcı bağlantı ayarı seçerseniz eğer daha önce eski kalıcı bağlantı ayarı ile indexlenen yazılara arama motorundan tıklayarak ulaşamayacaksınız. Bunu bir örnek ile açıklamak istiyorum, siz bir yıl bir süre ile “Gün ve İsim” kalıcı bağlantı ayarını kullandınız ve google arama motorunda yer alan indexleriniz örnek veriyorum “http://www.siteadınız.com/2018/03/13/ornek-yazi/” şeklinde gözüküyor. Haliyle siz başka bir kalıcı bağlantı ayarına geçmek istediniz ve wordpress kalıcı bağlantı ayarlarından “Yazı ismi” seçeneğine tıkladınız ve artık onu kullanmak istiyorsunuz bu durumda önceden indexlenen yazılarınıza tıkladığınızda yine “http://www.siteadınız.com/2018/03/13/ornek-yazi/” uzantına gideceği için “404 Sayfa Bulunamadı” gibi hatalarla karşılanacaksınız. Peki ya bunun bir çözümü yok mu derseniz ise, sizlere şöyle bir çözüm sunacağım.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için 301 Yönlendirme işlemi yapmanız gerekiyor. 301 Yönlendirme işlemi sitenin yapısı açısından oldukça riskli olduğundan lütfen detaylı olarak öğrendiğiniz zaman yapmaya çalışın. Güvenilir kaynaklardan nasıl yapılacağına dair bilgileri öğrenebilirsiniz.

Konuyu burada bitirerek sizler de blog açarak para kazanmak istiyorsanız eğer önceki makalemde yer aldığım “Blog Açarak Para Kazanma” adlı konuma tıklayarak bu konuda daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında
Toplam 25 yazı
Hakan Yılmaz
Hakan Yılmaz
Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans bölümünde lisans öğrencisiyim. Amacım her türlü bilgiyi sizlere özgün bir makale şeklinde sunmaktır. Daha fazla bilgi için hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara