Hariç bırakıldı; noindex etiketi tarafından hariç tutuldu

“noindex” etiketi tarafından hariç tutuldu Sorunu

Google’nin yeni güncellemesi ile gelen Google Search Console’de bir takım yeni terimler ile karşı karşıya gelmiş bulunmaktayız. Bu terimlerden birisi olan noindex etiketi tarafından hariç tutuldu sorununun ne olduğu ve nasıl kaldıracağımızı sizlere paylaşacağım.

Noindex Nedir?

Çok basit bir şekilde açıklamak gerekirse, ismin başındaki No kelimesinden de anlaşılacağı gibi google’nin tarama botları tarafından istediğimiz herhangi bir içeriğin index almasını engel olmaya yarayan meta etiketidir.

Aslında bu bir sorun değil tercih meselesidir. Şöyle demeliyim ki sizin web sitenizin içerik girme oranı oldukça yüksek ve kelime bazı çok ise etiket kullanımınız oldukça çok olacaktır. İşte tam bu noktaya değinirsek sizin her etiket isminiz google arama motorunda index alacaktır. Fazla etiket kullanımı seo açısından zararlı olacağı için bu aşamada “noindex” etiketi kullanılarak google arama motorunda etiketlerimizin index almasını önleyerek sitemizin sağlığını koruyabilirsiniz. Verdiğim olay tamamen benim örneklemem, sadece etiketler de değil dilediğiniz her sayfa resim gibi içeriklerinize ekleyebilirsiniz.

noindex etiketi tarafından hariç tutuldu

İstemediğim Halde “noindex” etiketi tarafından hariç tutuldu Sorunu

Herhangi bir içeriğime “no index” etiketi kullanmadığım halde google search console’de hariç tutulan kısımda “no index” etiketi tarafından hariç tutuldu başlığı görüyorum diyorsanız sitenizde ters giden bir olay vardır. Şimdi bu olayların ne olacağı konusunda tecrübelerimi sizlere aktarayım;

  • Kullandığınız seo eklentilerinde ki içerik ayarlarında bulunan sayfalara arama motorlarının bu sayfaya ulaşmasına engel ol gibi seçenekleri aktif bulundurmanızdan kaynaklanabilir. Kullandığınız seo eklentisinin ayarlarını dikkatli bir şekilde tekrar gözden geçiriniz. Bu işlemi daha basitleştirmek için google search console’de yer alan hariç bırakılan sayfalara bakarsanız örnek veriyorum etiketler hep engellenmiş ise seo eklentisinin içindeki etiket ayarlarına dikkatli bakınız, bu işlem hatayı kısa yoldan bulmanıza yaracaktır.
  • Bu sorunu robots.txt dosyanızda yer alan Disallow: / komutlarından da kaynaklanıyor olabilir. Sitenizin robots.txt dosyasını tekrar kontrol edin ve bir hata var ise bunu ana dizinden güncelleyerek ve google’ye tekrar bildirerek çözebilirsiniz.

Robots.txt dosyama nerden bakarım?

Sitenizin robots.txt dosyasına erişmek için arama kısmına, “www.sitenizinadi.com/robots.txt” yazarak erişebilirsiniz.

Önemli Not

Bu iki aşamayı yaptım ama sorun çözülmüyor diyorsanız çok acele ediyorsunuzdur, bu yapılan işlemler anlık değildir. Siz bu işlemleri yaptığınızda geriye bekleme işlemi kalıyor çünkü yapılan her işlemden sonra google botlarının sitenize uğramasını bekleyeceksiniz. Bekleme süresi yeni siteler için oldukça uzun olabilir hemen olmuyor diyerek karamsarlığa kapanmayınız. Bu iki işlemi yaparak sorunu çözebilirsiniz.

Eğer bu işlemlerde herhangi bir hata veya merak ettiğiniz bir yer olursa aşağıdaki yorum kısmından bana yazarak ulaştırabilirsiniz, en yakın sürede cevap vermeye çalışacağım.

Bir önceki makalemde paylaştığım benzer sorun olan “Keşfedildi – şu anda dizine eklenmiş değil” hatasını sizde alıyorsanız çözüm işin makale başlığına tıklayarak konuya ulaşabilirsiniz.

 

 

Yazar Hakkında
Toplam 25 yazı
Hakan Yılmaz
Hakan Yılmaz
Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans bölümünde lisans öğrencisiyim. Amacım her türlü bilgiyi sizlere özgün bir makale şeklinde sunmaktır. Daha fazla bilgi için hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara