Mutlu olmam için neler yapmam lazım

Mutlu Olmam için Ne Yapmalıyım?

Günümüzde insanlar çevrelerindeki insanların mutlu ve keyifli olduğunu görünce ben neden mutlu değilim diye karamsarlığa düşebiliyor. Aslında bu düşünülen karamsarlığı düşünmekte haklı olabilirsiniz. Etrafınızda çoğu olayları takmayan hayattan zevk alarak mutlu olan insanlar varken sizin mutlu olmanıza engel olan bir sorun olmadığı halde siz neden bu durum da değilsiniz ? Mutlu olmak için gereken tüm bilgileri sizinle aşağıda paylaştım.

Nedir Bu mutluluk?

Aslında bu etkenlerin öncesinde bilmeniz gereken bir nokta var, gerçekten mutluluk nedir? Bu tanımın anlamı kişiden kişiye farklılık gösterebilir çünkü her insan farklıdır düşünceleri diğer insanlarla bir değildir. Mutluluğun tanımını bana göre bünyemizin ve soyut olarak ruh halimizin artı yönde olmasıdır. Yani bir diğer açıdan da keyifli olmakta denilebilir. Bunun sebebi ise keyifsiz insanlara ne yaparsan yap mutlu olduğunu göremezsiniz. İnsan öncelikle keyifli ve sağlıklı olmalıdır ki yaşanılan olaylar sayesinde mutlu olabilsin.

Hayatımıza yukarıda bahsettiğim bakış açısı ile bakarsak emin olun ki yaşantınızda mutlu oldurucu etkenler size yakınlaşacaktır. Ama bu demek değildir ki ben bekleyeyim mutluluk benim önüme gelsin. Yanıldığımız noktalardan biriside budur. İnsanlar mutlu olabilmek için ne yapıyor ne konuda çaba gösteriyor? Her şeyden önce mutlu olabilmek için bir şeyler yapmamız lazım. Oturduğumuz yerden neyi başardık ki mutlu olmayı başaralım. Mutluluk soyut bir kavram olduğu için kendiliğinden meydana gelmeyeceğinden dolayı, nitekim bizim çabalarımız ile bize gözükecektir.

Mutlu olmanız için geçmişinize bir dönüp bakmalısınız, ne hallerden ne hallere geldim demelisiniz ki ilk önce öz güvenimizi kazanmayı sağlamalıyız. Yaşadığınız olaylar karşısında sizin yanınızda olan arkadaşlarınız sevdiklerinizi bilmelisiniz. Mutlu olmak cidden çok basittir yeter ki olaylara bakış açınız derin olmasın, olayların arka planlarında dalıp kaybolmayın. Unutmayın ki ne kadar derine inerseniz o kadar ince detaylar kafanıza takılır ve mutlu olmanıza engel olabilir.

Fazla mı Düşünüyorsunuz?

Yaşadığınız olaylar ve durumlar karşısında fazla takılıyor olabilir misiniz? Takıldığınız olayları düşünmek beyninizi meşgul eder. Haliyle beyin meşgul olursa insan sağlıklı bir düşünce sağlayamaz ve bu sizi olaylar karşısında negatif yöne çeker. Böyle durumlarda yapmanız gereken olayların ciddiyet oranına göre yüzeysel bakmaktır. Örnek veriyorum arkadaşınızın dediği bir lafa çok takıldınız, mesela burada bu olayı saatlerce düşünmek yerine bunu arkadaşınızla paylaşarak sorunu çözebilir ve içinizden düşünmeyi takılmayı sona erdirebilirsiniz. Dediğim gibi olayların ciddiyet ve önemi ne kadar düşükse bunlara takılı kalmaktan uzak durunuz. Bu sizi pozitif yöne çeker ve mutlu olmanıza engel olan sorunları kaldırabilir.

Fazla uymayınız, erken saatlerde kalkınız

Mutlu olmak için insan bünyesinin yorgunluğu ve dinç olması oldukça önemli etkendir. İnsanın en dinç olduğu saatler sabah saatleridir. Fazla uyku uymak insanı yavaşlatır ve biraz da üşengeçlik katar. Bu durumu çözmek için kendinizi sabah saatlerinde kalkmaya alıştırın, ama burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Erken kalkın diyorum ama size uyku uymayın demiyorum, bir insanın normal uyku saati kadar uyunuz ve ona göre akşam belirli bir saatte yatıp uykunuzu alınız. Geceleri uyuyamama sorunu yaşıyorsanız eğer bu konu ile ilgili yazdığım “Geceleri uyuyamama sorunu” adlı makalemi inceleyebilirsiniz.

Sevdikleriniz ile vakit geçiriniz

Yalnız olmak başlıca bir mutsuzluk sebebidir bana göre, bir insanın yalnızlığa alışması kötü bir eğilimdir. Yalnız bir bire ne yaparak kendini mutlu edebilir ki, tabi ki kendine göre bir iki seçeneği mevcuttur ama bu durum nereye kadar devam edecek ? Bu yüzden yalnız kalmaktan kaçınız, kendine güvenilir arkadaşlar edinin, onlar ile vakit geçiriniz.

Olduğunuz yerde takılı kalmayınız, geziniz

İnsanı sıkan durumlar oldukça birey keyif alamaz ve durgunlaşmaya yönelir. Ne var ki çıkıp gitmediğiniz yerlere gitseniz yeni yerler görseniz gezerek vakit geçirseniz kötü mü olur? Şimdi size sorsam en bilindik örneği kaç kere müzelere, sanat topluluklarına gidip gezdiniz, eminim ki bu oran %20 durumlarındadır. Gezmek insana çok iyi gelen bir eğilimdir. Mutlu olmak için biraz farklı şeyler görmeniz size iyi gelecektir.

Spor Alanında Etkinlik Gösteriniz

Bu seçenek için sizlere Hollanda’da yapılmış bir araştırmayı örnek göstereceğim, eminim ki bu sizin açınızdan daha ciddi değerler taşıyacaktır. Hollanda ülkesinde yapılan bir araştırmaya göre yaş aralığı 16 – 65 arasında olan sekiz bin kişi araştırmaya destek sağlamıştır. Bu araştırmada bu kişilerin sonuçlarına göre spor faaliyetlerinin mutluluk terimi açısından şaşırtıcı ve ilginç değerlere varıldı. Yapılan araştırmaya göre spor faaliyetinde bulunan bireyler bulunmayan bireylere göre hem fazla mutlu hem de hayatın tadını fazla çıkarıyor diye sunuldu. Buradan sizlere çıkarmanız istediğim sonuç ilgi alanınıza daha fazla yönelin ve spora dahil olmaya çalışın.

Hayatı Fazla Ciddiye Almayınız

Mutlu olmamak için ne sebebiniz olabilir ki, bu dünyaya zaten gelmişiz bırakın da hayatı yaşayın zevk almaya bakın. Siz bu hayattaki her şeyi ciddiye alırsanız eğer mutlu olmanız oldukça zorlaşır. Ufak tefek sorunlar için moralinizi bozmayınız aksine pozitif enerjili olmaya çalışınız. Bu olay aslında sizin kendi içinizde oluşmalı bunlara inanarak öz güveninizi sağlamalısınız ki mutluluk sizinle olsun.

Yazımı yabancı bir yazarın sözü ile bitirmek istiyorum.

“Mutluluk bir tercihtir”. Steve Chandler

Yazar Hakkında
Toplam 25 yazı
Hakan Yılmaz
Hakan Yılmaz
Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans bölümünde lisans öğrencisiyim. Amacım her türlü bilgiyi sizlere özgün bir makale şeklinde sunmaktır. Daha fazla bilgi için hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara