kitapokumanınfaydaları

Kitap Okumanın Faydaları

Her bireyin beynindeki kelime havuzu ne kadar çok ise insanları anlama oranı o derece yüksektir. Küçüklükten beri neden herkes kitap oku, kitap okumak iyidir gibi cümleler kullandı hiç düşündünüz mü? Kitap okumanın faydaları’nı o yaşta keşfetseydik belki şuan daha iyi yerlerde olabilirdik diyenler vardır. Kitap okumaya ne kadar erken başlarsak hayatımızda ki anlam ve düşüncelerimiz oldukça zenginleşir.

Kitap okumanın faydalarına tam olarak değinmeden önce biraz da bilginin geçmişine göz atalım. İnsanlığın olgunlaşması ve gelişmesi en etkin maddelerden birisi bilgiyi öğrenme ve bunu diğer kesimlere aktarmaktır. Hatırlarsanız ki yazının bulunması ile insanlar artık bilgilerini diğer nesillere aktarma şansı buldular. Bunlar zaman içerisinde farklı seçenekler ile sunulmaya çalıştı. İlk başlarda taş mağaraların duvarlarına şekil ve sembol çizerek anlatılmaya çabalandı sonra zamanla bu gelişerek kağıda kadar yol katetti.

Biliyorsunuz ki ülkemizin insanlarının büyük çoğunluğu kitap okuma yerine saatlerini internet de sosyal ağlarda takılarak geçirmektedir. Ne var ki saatlerce takıldığımız şu sosyal ağlardan biraz vakit ayırabilsek de günde bir kaç saat kitap okumaya yönelsek. Ama gel gör ki bunu başaramadığımızı en iyi TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu) açıkladı. Açıklanan 2016 bilgilerine göre Türkiye kitap okuma dünya sıralamasında 86. ülke oldu. İnsanoğlunun kitap okumasına başlaması için bunun yararlarından bahsetmek gerekir. Dolayısıyla sizlere bugün kitap okumanın faydaları ve yararlarından bahsedeceğim.

Kitap Okumanın Faydaları Ve Yararları

==> Beyninizdeki Kelime Haznesi Genişler

İnsanlar kitap okudukça yeni terimler öğrenirler bu terimler ile kendini daha iyi anlatma şansı bulurlar. Öğrenilen her yeni terim insanı bir adım daha bilgiye yaklaştırır. Kelime haznesi dar olan insanlar kendilerini ifade etme sırasında zorlanırlar. Gerek iş görüşmesinde gerek bir kitleye hitap ederken bu tip sorunlara rastlamışsınızdır. Ama kelime haznesi daha geniş ve kuvvetli olan insan yukarıdaki örneğin aksine kendini kitle önünde rahatça ifade edebilir ve okuyucuya anlatımda basitlik sağlayabilir. Bu sebepten dolayı yeni kelime öğrenmek  insanı geliştirir ve yükseltir.

kitapokuma
==>Hayal Etme Güdümüz Gelişir

Kitap okuyarak yeni bilgiler öğrenir ve oradaki olayları zihnimizde canlandırmaya çalışırız. Zihnimizde canlandırarak soyut anlamda anlatılanı görmüş gibi oluruz ki buda insana okumaya devamlılık konusunda zevk uyandırır. Bu biraz da kitabın kategorisine göre oran gösterir mesela bir aksiyon romanı ile tarih romanı arasında hayal edilecek ortam bir diğerine göre daha çoktur. Bu tür kitaplar seçerek sizlerde zihninizde hayal gücümüzü geliştirir yaratıcılığımıza yön veririz.

hayalgücü

==>  Hafızamızı Güçlendirir

Kitap okumanın faydaları maddelerinde hafıza güçlendirme etkin rol oynar. Kitap insanı dinç tutar ve zayıflıktan uzak tutmaya çalışır. Bilinen bir söz ile anlatırsak “İşleyen demir pas tutmaz” atasözünde ki anlam tam bunu ifade etmektedir. Her ne kadar sıklıkla kitap okursak bilincimiz o kadar açık olur ve hafızamız dinamik olur. Bu sebep dolayısıyla duymuşsunuzdur ki uzmanlar yetişkin bireylerin kitap okumasını ister çünkü kitap okumak unutkanlığı azaltır. Yetişkin bireyler de bu sorun sık görüldüğü için çözüm olarak kitap okumak önerilir.

hafızagüçlendirme
==> Akıcı Konuşmayı Geliştirir

Okunulan her kitap insanı geliştirmek için bir merdiven gibidir. Kitap okumanın faydalarının en önemli yararlarından birisidir konuşturmayı geliştirmek. Konuya başlarken söylediğim gibi kitap okumayan insan karşısındaki bireye kendini ifade etmek de zorlanır ve bu durum iletişim bozukluğuna sebep olur. Ama kitap okuyan bireyde durum farklıdır. Kitap okuyan bireyler büyük bir topluluk karşısında kendini rahat bir şekilde ifade eder zorlanmaz. Bu durum dinleyen açısından da olumlu sonuç gösterir. Sizler de okumaya başlayarak kendinizi ifade etmekte kolaylık sağlayabilirsiniz.

akıcıkonuşmak

==>Ortamdaki İletişim Seviyesini Arttırır

Olaya kendi açımızdan bakmaktan çıkarak karşıdaki kişinin gözüyle bakarsak yani empati yapmış olursak, siz ne kadar rahat akıcı bir şekilde konuşursanız karşımızda ki kişi bu duruma odaklanır ve dikkatini verir. Bu iletişimde oldukça önemli bir etkendir, ve iletişim seviyesini arttırır. Ama siz kendinizi ifade etmek de zorlanır ve tıkanırsanız eğer karşıdaki kişi doğal olarak bundan rahatsız olabilir ve iletişim kopukluğu yaşayabilirsiniz.

iletişimgücü
==>Hayatımızın Muvaffakiyet (Başarı) Kaynağı Olur

Okunan her kitap ile insan başarıya bir adım daha yaklaşır. Kitap okuyarak insanın anlam ve düşünce dağarcığı gelişir ve durum yanında başarı sonucu getirir. Bu hayatımızın her alanında bize kendisini gösterir, gerek eğitim hayatımızda gerek iş hayatımızda bunu görebilir

başarı

==>Yaşamımızı Rayına Sokar

Kitap okumaya başlayan insanların çoğu hayatında bir değişiklik hisseder. Aslında bu her şeyin rayına oturması demektir. Zaten her insan hayatına bir renk katarak yaşamına zevk vermek ister. Bunu kitap okuyarak sağlayabilir hayatınızı bir düzene sokabilirsiniz. Çünkü kitap okumak oldukça basit bir etken ve ücret konusunda bir zorlama yaşatmayacağını biliyoruz.

kitapdüzeni

==>Özgüveni Yükseltir

Çoğu insanın sorunu olan özgüven eksikliğini kitap okuyarak tamamlayabilirsiniz. Bu konuyu örnek ile daha iyi anlatabiliriz, bir topluluk ortamında bir tartışma açılır ve tartışma konusu hakkında bilgimiz olmazsa konuya girmek yerine kenarda dinlemeyi tercih ederiz. İşte bunun sebebi bilgi eksikliği ve beraberinde getirdiği özgüven eksikliğidir. Özgüven insan hayatında her zaman gerek duyacak bir özelliktir. Başarı istiyorsanız şayet özgüveninizin olması gerekmektedir. Her şeyin başı kendimize inanmaktır, diğer insanlar ile aramızda bir fark yok bunu düşünerek kendinizi motive edebilirsiniz

özgüven

==>Olaylar Karşısında Bakış Açımız Değişir

Yaşanılan her sorun ve olayda tek kendi açımızdan bakmak yerine bakış açımızı genişleterek  olaylara diğer kişiler gözünden bakmak olayları anlamakta daha yararlı olacaktır. Bu olayı aslında empatiye benzetebiliriz, empati demek kendimizi karşımızdaki kişinin yerine koyarak onun gözünden bakmak demektir. Dolayısıyla empati yaparak olaylara daha geniş bakabilir ve değerlendirebiliriz.

bakışaçısı

 

Bir diğer makalemde ele aldığım geceleri uyumama sorununu sizde yaşıyorsanız makaleme tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 25 yazı
Hakan Yılmaz
Hakan Yılmaz
Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans bölümünde lisans öğrencisiyim. Amacım her türlü bilgiyi sizlere özgün bir makale şeklinde sunmaktır. Daha fazla bilgi için hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara