Hariç Bırakıldı; Keşfedildi - şu anda dizine eklenmiş değil Sorunu

Keşfedildi – şu anda dizine eklenmiş değil Sorunu

Yeni bir blog sitesi açtınız, “Keşfedildi – şu anda dizine eklenmiş değil” hatası alıyorsanız sizlere bu konuda ki tecrübelerimi anlatarak yardımcı olmaya çalışacağım. Bu sorun genellikle yeni açılan siteler de sık görülmektedir. Şimdi bu sorunu biraz daha detaylı inceleyelim.

“Keşfedildi – şu anda dizine eklenmiş değil” Hatasını Ne Demektir?

Bu terim, sitemizde paylaştığımız yazıların veya sayfaların google tarafından fark edildiği ancak bu url’ler google arama motorunda şuan yer almıyor, açıklamasını yapmaktadır. Eklediğimiz yazı veya sayfalar sitemizin sitemap haritası sayesinde google bildiriyor ancak ana dizine ekli olmadığı için arama motorunda şuan yer almıyor. Bunu canlı görmek isterseniz eğer paylaştığınız bir makaleyi ana dizinde bir arama yaparak görelim;

Google arama motoruna;

site:sitenizinadi.com şekline aratma yapıyoruz.

anadizin

Yukarıda resimde görüldüğü gibi benim blog sitemde ki şuan yazı ve sayfaların google ana dizindeki sayısı 21 imiş. Ama tabi ki daha ana dizine eklenmemiş yazılarım olduğu için bu sayı az görülmektedir. Konumuza dönersek sizde kendi sitenizi bu şekil aratarak paylaştığınız yazıların google de dizine eklenmiş veya eklenmemiş olduğunu görebilirsiniz.

Arama motorunda yazılarınız gözükmüyor ise bu demektir ki google yazılarınızı indexlememiştir. Google search console’ye giriş yaptığımızda “dizin kapsamı” sekmesine tıklayarak “hariç bırakıldı” sekmesine tıklayarak indexlenmeyen yazılarımızda başlıkta belirttiğimiz gibi “Keşfedildi – şu anda dizine eklenmiş değil” açıklaması yer almaktadır. Bu aşama da neler yapmamız gerektiği konusunda bir kaç bilgi aktarımı yaparak sizlere yardımcı olalım.

Keşfedildi – şu anda dizine eklenmiş değil
Durum:
Hariç bırakıldı

Bu sorunla karşı karşıya iseniz aşağıdaki adımları adım adım yaparak yazılarınızı indexlettirebilirsiniz.

  • Siteniz yeni ise google botlarının sitenizi tarama için gelme süresi biraz uzun olabilir. Bu yüzden yazılarınız paylaşıldıktan sonra hemen google botları tarafından fark edilemez bu sebepten dolayı da bu sorunu search console ekranında görebilirsiniz. Bu aşamada yapmanız gereken sadece beklemektir. Google botları sayfanıza ulaştığında bu sorundan kurtulabilirsiniz. Peki google botları sitenizi en son ne zaman ziyaret etmiş merak ediyor musunuz?

⇒   Url adresine cache:sitenizinadi.com yazarak google botlarının sitenizi en son ne zaman ziyaret etmiş görebilirsiniz.

  • Google botları sitemi ziyaret ediyor ama halen konularım indexlenmiyor gibi sorunlar karşı kaşıya iseniz bu durumda yapacağımız alternatif çözümlere göz atalım. İlk olarak search console de yer alan hariç bırakılan sayfalardan birine tıklayarak “Robots.txt Engellemesini Test Et” sekmesine tıklayarak izin veriyoruz. Robots.txt dosyanızda engelleme komutu varsa bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Test et yaparak url’ye izin veriyoruz. Bu işlem anlık değildir o yüzden yine bir kaç gün bekliyoruz.
  • Sorunun devam etmesi halinde “Google gibi Getir” aracını kullanarak bu sorunu çözebiliriz. Search console’de yer alan hariç bırakılan kısımdaki yazımıza tıklayarak Google gibi Getir seçeneğine basıyoruz.googlegibigetirBu aşamayı kullandıktan sonra konularımız hemen indexlenmez, Bir süre beklememiz lazım hele ki yeni siteler için burada zaman oldukça uzun olabilir.
  • Bu aşamalara ek olarak ping sitelerinden yazılarınızı ping göndererek daha hızlı index almasınız sağlayabilirsiniz.

Not: Google gibi getir aracını fazla kullanmak zararlı olabilir bunu uygun zaman dilimleri arasında nadir kullanmaya özen gösteriniz.

Sizlere blog açarak para kazanma yöntemlerini merak ediyorsanız bu konudaki makaleme buradan ulaşabilir, blog ile nasıl para kazanılır sorusunun cavaplarını bulabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 25 yazı
Hakan Yılmaz
Hakan Yılmaz
Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans bölümünde lisans öğrencisiyim. Amacım her türlü bilgiyi sizlere özgün bir makale şeklinde sunmaktır. Daha fazla bilgi için hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara