karanlık korkusu

Karanlıktan Korkuyorum Ne Yapmalıyım?

Bildiğimiz gibi küçüklükten beri çoğu insanın başına gelmiş bir sorun olarak görülen karanlıktan korkuyorum düşüncesi çoğu insan üzerinde etkisi halen devam ediyor. Bu duygu insan üzerinde nasıl oluştu ki bu kadar yaygın olarak görülüyor. Üstelik olgun bireylerde bile halen görülen bir sorundur. Peki bu karanlıktan korkuyorum düşüncesini nasıl yenebiliriz? Tüm bunların cevabına makalemizi okuyarak ulaşabilirsiniz.

Bilinen gerçek şu ki bu korku sadece çocuklarda görülmemektedir. Çok sık rastlarız ki iş güç sahibi olan olgun bireylerde bile görebiliriz. Genellikle ani elektrik kesintilerinde kalp atışınız hızlanarak panik olursunuz çünkü karanlıktan korkuyorum düşüncesi sizde de vardır. Apartmandan içeri girdiğinizde ışığı açmadan hiçbir şekilde ilerlemeyen kısım için o durumdaki en gerilim anı katları çıkarken aniden ışığın sönmesi olur. Böyle durumları halen yaşayan insanlar mutlaka vardır, bunların çocukluktan gelen bazı sebepleri vardır.

En etkin sebeplerden birisi küçüklükte anlatılmış olan korku hikayeleridir. Küçüklükte dinlediğimiz bu korku hikayeleri bilinç altımıza işlenmiş olup unutmak biraz zor olur. Bir başka etken ise izlenilen korku filmleridir, bunlara izleyip de pişman olan çoktur. Çoğu insan izlediği korku filmlerinin sonrasında tedirgin olur ve bir kaç gün etkisinden çıkamaz. Şimdi ise bu sebepler için çözüm aşamalarına geçelim.

Korkunuzu Yakın Arkadaşınızla Paylaşın

Eğer sizinde bir karanlık korkusu sorununuz varsa bunu saklamanız sizin zararınıza olacaktır. Peki ya yakın arkadaşımıza bu sorunu paylaşırsak ne gibi yararı olacaktır? Şöyle ki bahsettiğiniz arkadaşınızın da böyle bir sorunla karşı karşıya gelmiş olma ihtimaline karşın kendi içerisinde bir çözümü vardır. Paylaşmak her zaman iyi bir sonuç doğuracaktır. Kimi insan korkusunu kendi başına yenebilir bu yüzden bir çözümü olan birisi illaki olacaktır ki size de bir faydası olsun.

Korku ve Gerilim İçerikli Filmlerden Uzaklaşmaya Çalışın

Korku filmi izlediğiniz de sizde film bittikten sonra tedirgin olup korkuya kapılıyorsanız bu tür içeriklerden uzak durmaya çalışmayı deneyiniz. Kendiniz için bu sorunu bu şekilde çözmeye çalışabilirsiniz. Film seviyorum uzaklaşamam diyorsanız farklı kategoriler deki filmlere yakınlaşın. Eminim ki bu sizin için daha yararlı olacaktır.

korkufilm

Odanıza Bir Gece Lambasını Temin Ediniz

Gece lambası bu tür sorunları olan insanlar için oldukça kullanılan seçenektir. Sanmayınız ki gece lambası sürekli açık olacağından çok elektrik harcar, düşük voltaj içeren gece lambaları mevcut. Bu düşük voltajlı gece lambaları çok harcamaz ve bütçenize fazla yüklenmez. Üstelik belli bir süre sonra gece lambasına gerek duymadan da uymaya başlayabilirsiniz.

gecelambası

Evdeki Tuhaf Sesler İçin

Gece yatarken evde tuhaf sesler duyuyorum diyorsanız size sebebini şu şekilde anlatayım. Evdeki eşyalar gece ve gündüz saatlerindeki sıcaklık farkından dolayı esneyebilir ve ses çıkarmaya sebep olabilir. Unutmayınız ki çıkan her sesin bir sebebi vardır. Rüzgarlı havalarda oldukça ses duyabilirsiniz bunları tek siz duymuyorsunuz. O yüzden seslerden bir şey çıkacağını düşünmeyiniz.

Sizlere şunu demeliyim ki, karanlık bir ortamda aslında çevrende korkulacak bir cisim nesne olmadığını bilmelisiniz. Işık varken nasıl korkulacak bir şey olmadığından karanlıkta da aynı şeyi düşünmelisiniz. Kendinizin bilinç altınıza bunu yerleştirmelisiniz. Unutmayın ki ışık her zaman vardır kapatınca bir daha açılmayacak düşüncesini unutunuz. Zihninizi başka şeylerle meşgul etmeye çalışın güzel hayallerinizi düşünebilirsiniz. Karanlıkta sizi keyiflendirecek hayaller kurmaya çalışın. Asıl çözüm bu korkunuzu karanlıkta kala kala atlatmaktır. Çoğu insan korkusunu böyle yenmiştir ama her şeyin zamanla olduğunu unutmayınız.

Bir diğer paylaştığım makalemdeki geceleri uyuyamama sorunu için paylaştığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yazar Hakkında
Toplam 25 yazı
Hakan Yılmaz
Hakan Yılmaz
Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans bölümünde lisans öğrencisiyim. Amacım her türlü bilgiyi sizlere özgün bir makale şeklinde sunmaktır. Daha fazla bilgi için hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara