İkinci el laptop alınırken dikkat edilmesi gerekenler

İkinci El Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüz enflasyon oranları doğrultusunda sıfır laptopların fiyatları oldukça yüksek olması dolayısıyla bireyler ikinci el laptop almaya yöneliyor. İkinci el alımlarında dizüstü laptopların masaüstü bilgisayara göre alımı daha çoktur. Hem kullanış hem kolaylık açısından laptop tercihi oldukça idealdir. Sizde ikinci el laptop almayı düşünüyorsanız alım öncesi ve esnasındaki dikkat edilmesi gereken hususları sizinle aşağıda başlıklar altında paylaşıyorum.

İkinci El Laptop Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Donanım Parçaları;

Laptopların donanım parçaları oldukça hassastır. Sizlere söylenilen donanım özelliklerini alım esnasında kendiniz kontrol edebilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bahsedersek, alacağınız ikinci el laptop alım esnasında açarak masaüstü ögelerinden birisi olan “Bilgisayarım” kısa yoluna sağ tıklayarak açılan menüden özellikler seçeneğine tıklayarak bilgisayarın işlemcisini ve barındırdığı ram kapasitesini görebilirsiniz. Bir diğer husus ise ekran kartı modeli ve boyutudur. Ekran kartını kontrol etmek için bilgisayarımızın çalıştır komutuna “dxdiag” yazıp aratarak ekrana çıkan sayfada 2.sekmede yer alan “ekran” sekmesine tıklayarak ekran kartının modelini ve boyutunu hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz. Geriye kalan son donanım özelliği ise sabit disk kapasitesidir. Bunun için bilgisayarım ögesine tıklayarak yerel disklerin boyutlarını toplayarak toplam kapasitesine ulaşabilirsiniz.

Ekran;

İkinci el laptop alımlarında dikkat edilmesi gereken önemli maddelerden birisi alacağınız laptopun ekranıdır. Bilindiği gibi laptopların orjinal ekranı oldukça pahalı olduğu için alırken sağlamlığına çok dikkat etmeliyiz. Ekran da ne gibi sorunlar olabilir derseniz, ekran üzerinde bulunan ölü pikseller, göze belirgin çizikler, ekrana gelen darbeler gibi hususlara dikkat etmeliyiz. Unutmayın ki belirgin çizikler altında içten yenilen darbeler olabilir. Bunların kolayda farkına varabilmek için siyah ekranda güneşe kaldırarak gözle görülebilir. Veya laptopu açarak ekran parlaklığını sona getirerek soluk olan kısımlara odaklanıp inceleyebilirsiniz.

Portların Düzgün Çalışabilirliği;

Genellikle ikinci el alımlarda kimsenin aklına gelmeyen bu husus alındıktan sonra can sıkabilir. Bilgisayarın portlarını açarsak, usb girişleri, kulaklık ve mikrofon girişi, sarj soket girişi, cd-dvd okuyucu, görüntü aktarım girişi ve ethernet giriştir. İkinci el alım esnasında yanınız da bir adet flash bellek, kulaklık, cs getirerek bu aparatların doğru ve kesintisiz çalıştığına emin olabilirsiniz.

Batarya;

Batarya konusunda dikkat edilmesi gereken bazı bir takım noktalar mevcut. Diyelim ki alacağınız laptopun satıcısı, laptopun sarj süresi 2-3 saat gidiyor diyor ve bilgisayarı açıp baktığınız da sağ alt tarafta batarya iconuna getirdiğiniz de mauseyi orada 2 saat 45 dk(örnektir) yazıyor olabilir. Ancak orada yazılan süre o kadar da gerçek olmayabilir. Orada yazan süre aslında 15-20 gibi bir dakika içerisinde de tükenebilir. Demek istediğim alım esnasında biraz bilgisayarı kullanarak süre ile bataryanın azalış gücünü takip ediniz.

Kozmetik Görünüş; 

Laptopların kronolojik sorunları olan parmak izleri ile kararma sorunu çoğu bilgisayarda görülebilir. Bu seçenek her ne kadar sizin bakış açınıza kalmış olsa da alacağınız laptopun temiz ve özenli kullanıldığına dikkat etmenizi öneririm.

Kutu ve Fatura;

Bilgisayarın çalıntı olup olmayacağı konusunda endişeleriniz var ise ikinci el laptopu alırken ürünün kutu içeriği ve faturasını istemeyi unutmayınız. İleri zamanlar da eğer bir sıkıntı çıkarsa bu durumun sizin ile ilgili bir bağlantısını olmadığını kanıtlayabilirsiniz. Her ne kadar düşük bir ihtimal olsa da riske atmaya gerek yoktur. Günümüzde neredeyse her alıcı ürünün kutu ve faturasını soruyor, sizde satarken bu konuda sıkıntı çekmezsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 25 yazı
Hakan Yılmaz
Hakan Yılmaz
Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans bölümünde lisans öğrencisiyim. Amacım her türlü bilgiyi sizlere özgün bir makale şeklinde sunmaktır. Daha fazla bilgi için hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara