http ile https arasındaki farklar, https almak

Http ve Https Arasındaki Fark Nedir?

Bugün sizlere günümüzde çok gördüğümüz ama ne anlam ifade ettiğini ve arasında ne fark olduğunu bilmediğimiz bir ayrıntıya odaklanacağız. Bu ayrıntı web sitelerinde gördüğümüz HTTPS protokolü ve bir diğeri HTTP protokolü olan iki metin aktarım tercihlerine göz atacağız. Peki siz hiç merak ettiniz mi, Http ile Https arasında ne fark var?

Http Nedir?

Az çok bildiğimiz gibi internet hayatı 90’lı yıllarda toplum tarafından görünmeye başlandı. Çıkarıldığı günden itibaren uzun yıllar boyunca http protokolü kullanıldı. Bu protokol arama motorlarındaki url adreslerinin en başında yer alıyordu. Protokolün güvenli olmamasının sebebi ise saklanan bilgileri düz bir metin şeklinde aktarım yaptığı için toplum tarafından sağlam bir güvenilir protokol olarak görülmedi.

Bulundurduğu verileri birinci şahıs dışında ikinci şahıslarında ulaşabilir bir vaziyetteydi. Günümüzdeki teknolojinin hızla ilerlemesi dolayısıyla bir çok internet ortamında alışveriş imkanı sunan veya banka bilgilerimize ulaşabildiğimiz sistemler geliştirildi. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanların bilgi ve verilerini güvenli bir şekilde saklamak ihtiyacı gözükmüş oldu.

Http protokolü tanım olarak metin aktarım protokolüdür. İnsanların internet ortamındaki içeriklerin bilgilerini ve dizindeki verileri aktarma işlemi yapmasına olanak sağlar. Bizim çağımızda basit bir şekilde http protokolü demek, kullanıcı ve dosya sunucusu arasında bir öneri ve cevap anlaşması diyebiliriz.

Https Nedir?

Https protokolü ise kullanıcı ile dosya sunucusu arasındaki verileri bir şifreli bağlantı olarak aktarmayı sağlayan güvenlik amaçlı bir protokoldür. Bu protokol “SSL Sertifikası” ihtiyacını sağlamaktadır. Genellikle günümüzdeki alışveriş siteleri, kullanılan bankaların internet bankacılık sisteminde, kısacası  güvenliğimiz konusunda ihtiyaç duyduğumuz çoğu web sitesinde kullanılır. Burada ki “SSL Sertifikası” online alışveriş sitelerinde yada kart ile ödeme yapacağımız zamanlar da onay için girdiğimiz kredi kartı bilgilerimizi sunucu ile arasında aktarım yaparken burada şifreleme yöntemi devreye girer. Bu sertifika sayesinde günümüzde çoğu sitelerde kişisel bilgilerimizi korumuş oluruz. Url bağlantısında yer alan https:// protokolünü gördüğünüz zaman bulunduğunuz site SSl sertifikasını barındırdığını anlayabilirsiniz.

https nedir nasıl geçilir

Https Kullanımının Yararları

  • Https protokolünde içerilen SSL Sertifikası verileri yani kişisel bilgilerimizi sunucuya aktarım yaparken aktarım sırasında bilgileri şifreleme işlemini uygular. İnternet erişimi için kullandığımız tarayıcılar bu web sitesine giriş yaptığımızda SSl Sertifikası sorgulaması yapar ve sertifikayı algılayınca kullanıcı için siteyi aktif eder ve işlem yapmasına olanak sağlar. Peki tarayıcı sertifikayı algılamaz ise nolur? Bu durumda kullanıcı erkanına bir terih bildirimi gönderir ve giriş yapmak istediğiniz siteye güvenli olmadığı belirtip devam etmek yada etmemek istediğini sorar. Bu sayede insanlar giriş yapmak istedikleri sitelerin güvenliği konusunda emin olmuş olur ve işlemlerini güvenli bir bağlanı ile yaparlar.
  • Https Protokolü içerisinde yer alan SSl Sertifikası sayesinde, kullanıcıların web ortamında yapmış oldukları fatura ve ticaret durumlarındaki girmiş oldukları kredi kartı bilgilerini banka sunucusu ile aktarım yaparken olayı tamamen şifreleme metoduyla yapmasını sağlar. Bu durumda kullanıcıların dolandırıcıların eline düşme ihtimali ortadan kalkar ve güvenli bir ortam yaratır.
  • Bir diğer yararlardan biriside Https protokolünün kullanıcılara sunduğu aktarım hızı daha yüksektir. Demek istediğim https:// protokolünü içeren siteler kullanıcıların ekranına daha hızlı bir aktarım yaparak ekrana yansıtır. Bu aslında bir açıdan sitenin “seo” yararına bir katkı sağlar.

Http ve Https Arasındaki Fark

Peki ya http ile https arasında ne fark var? Diye soranlar olucak elbet, bu iki protokol arasında bir takım farklar mevcut şimdi o farklı inceleyelim.

Https protokolü, verileri şifrelenme yöntemi ile bilindik http bağlantılarını aktararak işlem uygular. Bu işlemde şifrelenme metodu kullanıldığı için aktarılan verilere sunucu ve kullanıcı hariç kimse erişemez. Bu şifreleme metodu kendi içerisinde 2’ye ayrılır. Bunlardan birisi SSL Sertifikası, diğeri ise TSL güvenlik katmanıdır. Herhangi bir https protokolünde bir url kullanırken, karşıdaki dosya sunucusunun içerdiği şifreleme metodu sayesinde gelen isteğe yanıt verir. Bu durumda kullanıcı sunulan yanıta göre bir şifreleme metodunu tercih eder ve kişisel bilgileri teyit etmek için dosya sunucu sertifikalarını değiştirme işlemi yapar. Doğrulama işlemi bittikten sonra kullanıcı ve sunucu aynı metodu kullandığını onaylayarak bağlantı sona erer.

Https Nasıl Alınır

https'ye geçmek, ssl sertifikası almak

 

Https’ye Nasıl Geçilir ;

Sizinde bir internet siteniz var ise ve bu sitede kullanıcı bilgilerin güvenliği oldukça önemli ise sizde SSL sertifikası kullanmanız gerekmektedir. Bu duruma örnek olarak e-ticaret siteleri tanık gösterilebilir. Çünkü e-ticaret siterinde kullanıcılar için kişisel kart bilgileri ve kimlik bilgilerinin güvenliği oldukça önemli bir seviyededir. Bu tür sitelerde SSL sertifikası kullanılması oldukça önemli bir detaydır. Ancak sitenizde herhangi bir gizlilik kriteri yok ise bu durumda SSL Sertifikası almanıza gerek yoktur.

SSl sertifikası sahibi olmak için sunucu firmanıza danışarak oradaki SSL Sertifika ücretini ödeyerek sizlerde web sitenizi Https:// güvenli yapısına geçirebilirsiniz.

 

Yazar Hakkında
Toplam 25 yazı
Hakan Yılmaz
Hakan Yılmaz
Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans bölümünde lisans öğrencisiyim. Amacım her türlü bilgiyi sizlere özgün bir makale şeklinde sunmaktır. Daha fazla bilgi için hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara