gelecekkaygısı

Gelecek Kaygısı Beni Rahatsız Ediyor?

Günümüzde gelecek kaygısı çoğunlukla ergenlik üzerinden yeni çıkan kitlelerde büyük bir sorun olmaya devam etmektedir. İnsanlar uzun yıllar sonrasında ne iş yapacağını, hangi meslek dalında bulunacağını, evlilik gibi bir takım sorunları kafaya takması sonucunda bireyler gelecek kaygısı yaşamaktadır.

Gelecek kaygısının sebebi aslında günümüz zamanında ilerleyen teknoloji ile insan emeğinin teknoloji sayesinde gerilemesi ve, sürekli artan nüfus oluşturmaktadır. Bir diğer etken ise eğitim hayatını ön lisans ve lisans düzeyinde tamamladığı halde iş bulma konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan bireyleri günümüzde çok görmektir. İşsizlik oranının artması halinde gelecek kaygısını daha sık görmeye başlayabilirsiniz.

Nüfusun çok olması ve iş olanağının az olmasında bireylerin eğitimini tamamlaması günümüzde yetersiz kalmaktadır. Bireyler kendilerini sadece bir alanda geliştirmeyip farklı sektörlerde de eğitim alarak iş bulma olanağını genişletmeye çalışmaları görülmektedir. Gel görelim ki bu kaygı evlenen insanlar da yüksek derece görülmeye başlandı. Bunların sebebi evlilikten sonra yaşanılan maddi kaynak yetersizliği insan üzerinde büyük bir sorumluluk ve sıkıntı yaratmaya başlamasıdır. İnsanlar belli bir meslek dalında sabit olmadığı durumlar da evlilik yapması maddi anlamda ilerleyen zamanlarda sıkıntı oluşturmaya başlayabilir. Daha çok mesleğini eline almış bir birey bu duruma yakalanmaktan kaçınabilir.

Bunun yanı sıra eğitim alanına bakarsak, günümüzde öğrenciler okuduğu bölüm üzerinden devam edemediğini görebiliyoruz. Bunların başlıca sebeplerinden birisi olan meslek dalının gelecekte pek önü açık olmadığındandır. Buna bir örnek verirsek günümüzde tiyatroculuk bölümü okuyan %70 lik kısım öğrenci bölümünü bitirdikten sonra bu iş üzerinde devam etmiyor. Çünkü tiyatroculuk alanında fazla istihdam  olmadığından yanı sıra seçilen kişilerde üstün niteliklerin aranmasıdır. Bu bölümü okuyan öğrenciler kendileri bu alanda güçlü bir şekilde geliştirmeleri gerekir ki bu sektör dalında tutunup geçim sağlayabilsin. Gelecek kaygısının bir diğer sebebi ise bireyin iş hayatıdır. İş hayatındaki yaşanılan maddi yetersizlik insan üzerinde olumsuz etki yaratabilir. Bu olumsuz etkiler gelecek kaygısı yaratmaya yön verir, insan üzerinde bir sıkıntı yaratır. Yaşanılan sıkıntılar insan üzerinde kaygıdan öte sağlığa zarar verir.

Gelecek Kaygısından Kurtulmak

Bu sebeplerden dolayı gelecek kaygısından kurtulmanız gerekmektedir. Bu kaygıya düşmemek için hayatınızda bazı konuları garanti altına alarak devam etmeniz gerekmektedir. Eğitim alanına girerken okuyacağınız bölümün gelecekteki potansiyelini iyi araştırmanız gerekmektedir. Sağlam adımlar üzerinde ilerledikçe bu kaygıya yakalanmanız çok düşük ihtimaldir.

Her ne kadar hayatımızda gerçekleşen olumsuz durumlarda kendimizi düşük kılmamayı, aksine her yaşanılan sorunda çözüm bularak kendinizi güçlü kılmaya çalışmak insan üzerinde olumlu etki yaratır. Gelecek kaygısından kurtulmanın bir diğer etkeni ise öz güvendir. İnsan her ne kadar öz güvenine inanıyorsa bu kaygıya düşmesi oldukça düşük orandadır. Sizlerde öz güveninizi geliştirip inanarak bu durumdan kurtulabilirsiniz. Unutmayınız ki yaşanılan hiçbir şey dünyanın sonu değildir.

Bu konuya ilişkin mutlu olmak için neler yapmalıyım konumu inceleyerek bu konuda fikir edinebilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 25 yazı
Hakan Yılmaz
Hakan Yılmaz
Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans bölümünde lisans öğrencisiyim. Amacım her türlü bilgiyi sizlere özgün bir makale şeklinde sunmaktır. Daha fazla bilgi için hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara