uyku

Geceleri Uyuyamama Sorunu

Geceleri uyuyamama sorunu insanın her çağında başına gelebilecek bir psikolojik bir takıntı olduğunu düşünmekteyim. İnsanlar neden geceleri uykusu olduğu halde uyuyamaz? bu sorunun cevabı oldukça merak edilir. Sizlere bu makalemde bu sorunun kendi açımdan nedenini ve sorunu aşmaya yönelik tecrübelerimi aktaracağım. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki ben doktor veya bu alanda uzmanlaşmış bir birey değilim. Benim burada anlatmak istediğim tamamen kendi tecrübelerimdir. Bende bu tecrübelerimi sizinle paylaşacağım umarım bir faydam dokunur. Her şeyden önce bu alanda uzmanlaşmış bir doktora gitmenizi tavsiye ederim.

Uykum olduğu halde neden uyuyamıyorum?

En büyük takıntı sebeplerinden birisidir, uykum var gözlerim yanıyor ama bir türlü uykuya dalamıyorum. Bu sorunun sebebi psikolojik olma ihtimali yüksektir. Biz bu psikolojik sorunların başlıca sebeplerini ele alacağız. Maddeler halinde bu başlıkları tek tek inceleyiniz ve sorununuzu kendi yaşamınızdan bulmaya çalışın. Unutmayın ki bir sorunun sebebini bulursanız çözüme o kadar yaklaşmış olacaksınız.

  • Düzenli bir uyku saatiniz olmaması

Her şeyden en önemlisi gün boyunda belirli bir uyku saati belirlemektir. Yetişkin bir birey için tavsiye edilen uyku saati 8-10 ‘dur. Bu saat oranını ele alarak sabah kaçta kalkacaksanız o saatten 8-10 saat geri giderek akşam o saatte yatmamız bizim için oldukça faydalı olacaktır. Örnek verirsek sabah 8’de kalkacaksınız, bu durumda akşam en geç 22:00 saatine kadar uymanız gerekmektedir. Bunu bir alışkanlık haline getirdiğiniz her gün o saatte esneyerek uyku saatinizin gelmiş olduğunu anlayabilirsiniz. Uyuyamama sorunu için etki edebilecek güzel çözümlerden birisidir.

uykusaati

  • Yakın zamanda izlenen korku veya gerilim etkisi

Bilindiği üzere belli bir kitle üzerinde insanoğlunda izlenilen korku veya gerilim içerikli video, filmler insan üzerinde etkisi oldukça fazladır. Bu etki kişiden kişiye fark gösterir, sizde de bu etki varsa buna bir sınırlama getirmelisiniz. İzlediğiniz korku filmleri etkisinden çıkamıyor olabilirsiniz bu yüzden uykuya bağlanamama sorunu yaşayabilirsiniz. Bu tür durumlara bir etkiniz var ise bu alanda uzmanlaşmış doktorlara gitmenizi tavsiye ederim.

  • Uyku saatine yakın vakit kahve içmek

Bazı insanlar kahve içmeden gününü geçiremezler, alışkanlık haline gelmiştir. Bilindiği üzere kahve insanın uykusunu açar ve bu durum bizim ele aldığımız konu açısından olumsuz bir etki yaratır. Böyle bir takıntınız var ise uyku saatinize yakın saatler arası kahveden uzak durmanız sizin için yararlı olacaktır. Bunun yerine başka içeçeklere yönelebilirsiniz illa ki içmek istiyorum diyorsanız bu şekilde engel olabilirsiniz. Uyuyamama sorunu için bir parça da olsa etkisi olacaktır.

kahveuyku

  • Stres altında olmak

Eğer sizinde böyle stres altında bulunduğunuz durum var ise sağlığınıza olumsuz etki yaratabilir. Stres altında olmamaya özen gösteriniz bu durum için doktorunuzdan yardım alabilirsiniz. Uyku sorunu için önemli bir konu olmasına ilişkin sağlığınız açısında oldukça önemli payı vardır. Bu durumda mutlaka doktorunuza başvurmayı öneririm.

  • Çok kullanılan telefon bağımlılığı

Günümüzde oldukça bir başlı başına sorun olan elektronik alet bağımlılığı yüzünden çoğu insan sağlığından eksik kalabiliyor. Bağımlılık söz konusu uykumuzu kaçırabilir veya elimizden bırakamama dolayından uyku sorunu yaşayabiliriz. Üstelik insan sağlığına zararlı bir radyasyon yaydığını geçmiş zamanlardan beri bilmekteyiz. Bu duruma kendiniz engel olmaya çalışmayı deneyin, yavaş yavaş azaltarak çözüm bulabilirsiniz.

telefonbağımlılığı

  • Zararlı içeçekler içmek

İnsan sağlığına olumsuz etki yaratan geçici bilinç kaybı oluşturan zararlı içerikleri kullanmamalıyız. Bu içecekler insan üzerinde hem sağlık konusunda hemde uyku sorununda etki yaratabiliyor. Böyle kötü alışkanlıklarımız var ise bunun etkisini uyku probleminizde görebilirsiniz.

  • Sorunlarınızı uyurken aklınızdan çıkarın

Gün boyu düşündüğünüz sorun ve depresyon içeren düşüncelerinizi uyurken aklınızdan çıkarmaya çalışın. Bu durumda uyumaya çalışırken aklınız o konularda olup beyin dikkatini oraya verecektir. Eğer aklınızdan çıkaramıyorsanız ise başka keyifli şeyler düşünmeye çalışın. Bu sizin uyku probleminize bir nebze olsa da yararlı olacaktır.

Sorunlarınıza çözüm için aşağıdaki yorum kısmını kullanarak sorunlarınızı belirtebilir veya iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 25 yazı
Hakan Yılmaz
Hakan Yılmaz
Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans bölümünde lisans öğrencisiyim. Amacım her türlü bilgiyi sizlere özgün bir makale şeklinde sunmaktır. Daha fazla bilgi için hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara