eski yazılarımızı güncelleme yapmalımıyız

Eski Yazılarımızı Güncellemek Faydalı mıdır?

Günümüz zamanında her gün yeni içeriklerle yazarlar blog sitelerini güncellemeye devam ederler. Her eklenen yazı ile eski yazılımız sitemizde sıralama olarak derinlere inebilir. Bu derinlere inen yazılarımız için sizlere bugün eski yazılarımızı güncellemek hakkında bir kaç bilgiyi paylaşacağım.

Eski Yazılarımızı Güncellemek Faydalı mıdır?

Şahsi fikrim olarak sizlere şunu belirtmeliyim ki yazılarımızın hepsini değil ama belli başlı olan yazılarımızı güncellemek bizlere oldukça geri dönüş sağlayacaktır. Arama motorlarında çok rastlamışsınızdır ki bazı aradığımız bilgiler için yıllar önce yazılmış makalelere göz atarız çünkü bunlar üst sıralarda yer edinmektedirler. Ancak bu durum hep böyle seyir etmez, yeni gelen teknoloji sistemleri sayesinde insanlar artık arama motorlarında bilgi ararken kısıtlama getirebiliyorlar.

Örnek veriyorum arama motorunda “Blog Nasıl Açılır” başlığını arattım ama arama seçeneklerinden tarih kısıtlamasını kullanarak son 1 ay veya son 1 yıl seçeneğini tıklıyorum. Bu durumda eski tarihli yazıları görememiş oluyorum ve yeni güncel paylaşımları arama motorunda görebiliyorum. Demek istediğim şu ki en çok okunan yazılarınızı güncellemeniz size oldukça sağlam geri dönüşler yaratacaktır. Peki bu güncellemeleri nasıl yapacağız ve nelere dikkat edeceğiz?

Eski Yazılarımızı Nasıl Güncelleme Yapabiliriz?

Burada dikkat edilmesi gereken yazılarımızın nasıl güncelleneceği konusudur. Şimdi bu aşamaları tek tek sizinle paylaşacağım.

Yazı Başlıklarını Kontrol Etmek

Paylaşılan yazıların arama hacmindeki durumunu kontrol edip daha iyi yerlere getirebilirsiniz. Örnek veriyorum 2 yıl önce “blog ile para kazanmak” başlığı adı altında bilgilerinizi paylaştınız. Ancak yazınız çok derinlere iniyor ise buradaki başlığa bulunduğunuz yılı başlığa ekleyebilirsiniz.

Yazınızın Meta Description Etiketini Güncellemek

Kullanıcılar arama motorunda bir başlığı aratırken ilk olarak meta description açıklamasına bakarlar. Sizinde burada daha iyi dikkat çekici cümleler ekleyerek güncellemeniz yararınıza katkı sağlayacaktır.

Yazı İçeriğini Güncel Duruma Getirmek

Burada asıl dikkat edeceğimiz nokta yazımızın içeriğidir. İçerik güncellemesi yaparken içeriğinizi komple değiştirme gibi bir durum yapmayınız, içeriğiniz içerisinde eksik bulunan yerlere ekleme yapabilirsiniz. Yazı içerisinde ki kelimelere verdiğiniz url bağlantıların halen çalışabilir olduğuna dikkat ediniz, bu konu google seo açısından da oldukça önemlidir.

Yazı Güncellemesini Arama Motoruna Bildirmek

Güncellenen yazılarınızı google’ye bildirerek google botlarını sitenize hemen getirebilirsiniz. Bu işlemi yenilenen webmasters search console’de gerçekleştirme imkanınız bulunmaktadır. Tabi bu işlemi dilerseniz tamamen google botlarına bırakarak, botlar doğal olarak sitenize geldiğinde bu güncellemeyi fark edebilir.

Yazar Hakkında
Toplam 25 yazı
Hakan Yılmaz
Hakan Yılmaz
Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans bölümünde lisans öğrencisiyim. Amacım her türlü bilgiyi sizlere özgün bir makale şeklinde sunmaktır. Daha fazla bilgi için hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara