nasılblogacilir

Blog Nasıl Açılır? Detaylı Anlatım

Blog açmak istiyorum fakat blog nasıl açılır hiç bilgim yok diyorsanız doğru yerdesiniz. Bugün ki yazımda sizlere hiçbir bilgi olmadan sıfırdan bir blog sitesini kurmayı anlatacağım. Öncelikle baştan demeliyim ki blog açıp hemen para kazanayım fikriyle geldiyseniz üzülerek söylemeliyim ki yanlış düşüncedesiniz. Bunu makalenin ilerleyen kısımlarında sizlere anlatacağım.

Neden Blog Açmalıyım?

Her şeyden önce bu soruyu kendimize bir sormalıyız biz bu zahmetlere neden giriyoruz neden bu yoldayız. Arkadaşlar blog açmanın bana göre ilk sebebi paylaşmayı sevmektir. Bir blog sitesi açıyorsunuz ve okurlarınıza düşüncelerinizi yazılarınızı açık bir şekilde paylaşıyorsunuz. Paylaştığınız makalelerin başkaları tarafından okunması sizde bir mutluluk hissi uyandıracaktır. Siz bunları bu amaçla yaparsanız zaten ister istemez göreceksiniz ki kazanç yolu size gelecektir. Sizinde bildiğiniz gibi blog yöneterek kazanç sağlamanız mümkün olduğu için bu sebep ile bu yola giren oldukça çok insan vardır ama sizlere tavsiyem ilk amacınız kazanç olmasın emek verip paylaşın kazanç zaten sizi bulacaktır.

Bir Blog Yazarında Olması Gereken Özellikler;

Sabırlı Olmalı: 

Bir blog adayında olmazsa olmaz olan özellik sabırdır. Sabırsız bir blog yazarı erken istekler üzerine yarı yolda bu hedeflere varamama sebebiyle bu işten kendini soğutabilir. Size önerim, sabırlı olun düzenli bir şekilde makalelerinizi girmeye devam edin. Kendinizi yazılarım neden okunmuyor diye karamsarlığa kaptırmayın çünkü girilen her yazı gün geçtikçe üst sıralara çıkacağından yazdığınız yazıların meyvesini ilerde göreceksiniz.

Özgün Olmalı: 

Özgün olmanın sizlere ve bloğunuza oldukça faydası olacaktır. İlk olarak zararlarına değinirsek siz bir makalenizi başka bloglardan kopyala yapıştır yaparak kendi bloğunuzda paylaşırsanız eğer sitenize gelen google botları bunu farkına varıp bloğunuzun google arama motorunda sıralamasını düşürecektir ve bloğunuza gelen ziyaretçi sayısı azalmış olacaktır. Buna kendi gözünüzden bakarsak siz kopyala yapıştır olan bir bloğu takip edermisiniz? tabi ki etmezsiniz. Özgün olmanın size ve oluşturacağınız bloğa yüksek derece de etkisi olduğunu kesinlikle söylemeliyim. Gerekirse her gün yazı girmeyin 2 – 3 günde bir yazı girin ama girdiğiniz yazı özgün olsun.

Üretici Olmalı: 

Günler ilerledikçe artık makale bulmakta zorlanmanız oldukça normaldir. Bloğunuzu ilk açtığınızda google arama motorunda iyi yerlere gelebilmek için günlük olarak yazı atmanız sizin yararınıza olacaktır. Tabi ki bu belli zamandan sonra sizi biraz yarabilir o yüzden bloğun ilerleyen zamanlarında bloğunuz tabiri caiz ise yetişkin olduğunda makale girme zaman aralığını biraz daha açabilirsiniz. Size bu konuda önerim, bloğunuz yetişkin seviyeye ulaştığında maksimum hafta bir yazı atmanızdır.

soruisareti

Ancak bu işin ciddi derece sabır gerektiren bir iş olduğunu sizlere belirtmeliyim. Gün gelecek her gün girdiğiniz yazıları kimse okumuyor diye bu işten yavaş yavaş çekileceksiniz ve hevesiniz kaçacak. Bu işin temel taşı sabır olduğunu düşünmekteyim,  neden yazılarımı kimse okumuyor diye kendinizi karartmayın. Siz düzenli bir şekilde makalelerinizi girmeye devam edin, her şey yavaş yavaş yerine oturacak ziyaretçiler her geçen gün artacak. Ne demişler; Sabır acıdır; amma meyvesi tatlıdır.

Nasıl Blog Açılır ?  

Sorunun cevabını aşamalı olarak sizlere aktaralım.

Blog sitenizin konusunu belirleyiniz

Aşamanın ilk temeli açacağımız blogun içerik olarak ne tür tarzda yazılar paylaşmaya yönelik olduğunu belirlemektir. Bu aşamaya karar vermeden önce ileriye yönelik düşünmenizi isterim çünkü siz bir araba bloğu açıp ileride bu bloğunuza sağlık ile ilgili bir makale atamazsınız. Bir konu üzerinden yola çıkıp o yol üzerinde adımlarınızı atarak ilerleme yapacaksınız.

Bloğumun konusuna nasıl karar vermeliyim?

 1. Sevdiğiniz bütün ilgi alanlarını listeleyerek yazınız.
 2. Bu ilgi alanlarına ziyaretçi gözü ile bakarak hangisinin daha çok kitlesi var diyerek düşünün.
 3. Hangi konuların içerik bakımından zenginlik durumuna bakınız.
 4. İleride bu konulardan hangisinde içerik üretme sıkıntısı yaşayıp yaşamayacağınızı düşünün.

Bu aşamaları dikkate alarak bloğunuzun konusunu belirlediğinizi umarak 2.aşamaya geçiyorum.

Alan adınızı Belirleyiniz

Bir diğer önemli aşama ise sitemizin ismini düşünme olacaktır. Alan adımız için benim size önerebileceğim uzantı .com’dur. Dilerseniz ücretsiz uzantı ile alan adı sahibi olabilirsiniz. Bunlar blogger, tumblr  ve wordpress’tir. Bu ücretsiz uzantılar için ayrı bir makale yazarak kendi aralarında sizlere önerilerimi sunacağım. Alan adı almanın da önemli hususları bulunmaktadır. Bu hususları kendi içinde ikiye ayırıyoruz, birincisi alan adımızın kelime bazıdır diğer husus ise alan adımızın geçmişindeki izlerdir.

www
blog nasıl açılır?

Alan adımızı kelime açısından değerlendirirsek seçeceğimiz alan adı maksimum 2 kelime olmalıdır. 2 kelimeden fazlası bloğumuz açısından oldukça zararlıdır. Seçeceğimiz alan adında türkçe karakter olmamasına özen gösteriniz.

 1. Kısa ve öz olsun
 2. Okunuşu ve yazılımı ziyaretçiler bakımından basit ve kolay olsun.
 3. Türkçe özel karakter kullanmayınız.
 4. Bloğunuzun konusunu içermesi yararınıza olacaktır. (Hedef anahtar sözcüğü)
 5. Özgün olmakta ek bir yarardır.

Alan adı seçiminde bu aşamalardan hariç ek olarak seçmeden önce kontrol edilecek bazı bir takım seçenekler mecvuttur. Bunlar ;

 1.  Alan adının daha önce alınmış yada alınmamış olmasına bakmaktır. Eğer alınmış ise alındığı zamanlarda ne tür içerikler sunmuş bunları araştırmak lazım. Bunun için bir takım siteler mevcuttur oralardan yararlanabilirsiniz.
 2. Alan adımız daha önceden alındı ise google’de ban durumuna bakmamız gerekmektedir.
 3.  Alan adımız yine aynı şekilde daha önceden alındı ise ileride kazanç sektöründe bulunacağımız google adsense ban kontrol durumuna bakmamız gerekmektedir.

Bu aşamalara kontrol edip alan adımızdan emin olduysak eğer bir diğer aşamaya geçebiliriz.

Hosting Paketini Belirleyiniz

Bir alan adı bulduk peki bu alan adı içindeki içeriklerin saklanacağı bir sunucuya ihtiyacımız olacaktır. Biz blog yöneteceğimiz için küçük web hosting paketlerini rahatlıkla seçebiliriz. Bu paketler çoğu hosting firmasında uygun bir fiyata mecvuttur. Web hosting paketi aldım siteme oldukça ziyaretçi gelmeye başladı ve küçük web hosting paketim artık karşılayamıyor mu diyorsunuz şayet o durumda bir üst pakete geçerek bloğunuzu rahatlatabilirsiniz.

sunucu
blog nasıl açılır?

Alan adını ve Hostingi Birbirine Bağlamak

Alan adımızı ve hosting paketimizi aldık peki ya şimdi ne yapmamız lazım?

Eğer alan adımızı ve hosting paketimizi farklı firmalardan aldıysak bu durumda NameServer’imizi hosting sunucumuza yönlendirmemiz gerekmektedir. NameServer, alan adımızı hosting sunucusunda ki makineye yönlendirme işlemidir. NameServer yönlendirmesi yaptım ama halen siteme erişemiyorum diyorsanız bu gayet normal çünkü NameServer yönlendirmesi bir günü kadar uzayabilir. 

Şimdi buraya kadar sitemizin tüm temel ayarlarını yapmış bulunmaktayız geriye bir işlem kalıyor oda wordpress’i kurmak olacaktır. WordPress nedir diye sorarsanız şayet wordpress bloğumuzu yönetmek için gerekli olan içerik yönetici tabanıdır. WordPress ile blog yönetmek oldukça basit ve şıktır, wordpress’i nasıl kurmanız gerektiği hakkında sizlere ilerleyen zamanlar da yeni bir makale yayınlayarak detaylı bir şekilde resimlerle anlatacağım. İlk başta blog açmak çok zor gelebilir ancak bu toplamda yarım saatten fazla vaktinizi almayacaktır. Eğer blog nasıl açılır öğrenmek istiyorsanız, linkteki yönergeleri takip etmenizi tavsiye edebilirim.

Bu aşamalarda sıkıntı veya sorun yaşayan ziyaretçilerim bana iletişim sayfasından mail atarak ulaşabilirler ve elimden geldiği kadar sorununuzu çözmeye çalışabiliriz.

Yazar Hakkında
Toplam 25 yazı
Hakan Yılmaz
Hakan Yılmaz
Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans bölümünde lisans öğrencisiyim. Amacım her türlü bilgiyi sizlere özgün bir makale şeklinde sunmaktır. Daha fazla bilgi için hakkımda sayfamı ziyaret edebilirsiniz.
Yorumlar (7 yorum)
Yılmazcan
Yılmazcan Cevapla
- 09:09

Oldukça başarılı bir makale olmuş, önerebileceğiniz ucuz hosting firması varmı hocam?

  Hakan Yılmaz
  Hakan Yılmaz Cevapla
  - 13:04

  Güzel düşüncen için teşekkür ederim Yılmazcan. Önerebileceğim ucuz hosting firmaları için yeni bir makale yazacağım orada detaylı bir şekilde bahsedicem, takipte kal

Hasan
Hasan Cevapla
- 13:09

Hocam wordpress’i detaylı bir şekilde kurmayı anlatabilir misiniz? Alan adı seçiminde verdiğiniz bilgilere kesinlikle katılıyorum

  Hakan Yılmaz
  Hakan Yılmaz Cevapla
  - 13:11

  Tabiki Hasan, en yakın zamanda detaylı bir şekilde sizlere sunacağım. Güzel yorumun için teşekkürler 🙂

Mehmet
Mehmet Cevapla
- 13:56

Yazınız oldukça açıklayıcı olmuş en yakın sürede yeni blog açacağım 😀

Kadir AK
Kadir AK Cevapla
- 20:57

Yazılarınız çok faydalı ve net; yazmaya devam edin lütfen! 🙂

  Hakan Yılmaz
  Hakan Yılmaz Cevapla
  - 19:06

  Çok teşekkür ederim Kadir Bey 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara